Česká věda se může pyšnit významnými úspěchy, včetně vývoje genových terapií

20.1.2025 |

V České republice se zhruba jedno z 16 000 narozených dětí potýká se vzácným genetickým onemocněním zvaným Angelmanův syndrom (AS). Toto onemocnění je někdy označováno jako „syndrom šťastného dítěte“ nebo „Happy puppet syndrome“, protože děti s touto poruchou se často bezdůvodně smějí a působí tedy veselým dojmem. Za jejich úsměvem se však skrývají vážné zdravotní potíže. AS se projevuje především opožděným psychomotorickým vývojem, sníženým intelektem, problémy s chůzí, epileptickými záchvaty a poruchami spánku. V ČR s touto diagnózou žije více než 80 pacientů, celosvětově pak přes 500 tisíc.

Příčinou AS je nejčastěji delece na dlouhém raménku 15. chromozomu zděděného od matky. Dalšími příčinami mohou být uniparetální dizomie (zdědění obou chromozomů 15 od otce), mutace nebo defekt imprintingu. Imprinting je způsob, jakým jsou geny „zapínány“ a „vypínány“ v závislosti na tom, zda pocházejí od matky nebo otce. Podobná oblast chromozomu je postižena i u Prader-Williho syndromu (PWS), přičemž rozdíl spočívá v tom, zda je porucha na maternálním (AS) nebo paternálním (PWS) chromozomu.

Léčba AS je v současnosti symptomatická, zaměřená na zmírnění projevů pomocí antiepileptik, fyzioterapie a logopedie. Experimentální terapie zahrnují reaktivaci otcovské kopie genu UBE3A a genovou terapii. Výzkum v oblasti genových terapií aktivně probíhá v Českém centru pro fenogenomiku (CCP) při Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Pod vedením Radislava Sedláčka zde vědci, i ve spolupráci s rodiči pacientů, hledají nové možnosti léčby. CCP je špičkové vědecké pracoviště, které se od roku 2015 specializuje na editaci genů a tvorbu myších modelů. Disponuje více než 1 000 myšími modely využívanými nejen pro studium funkcí genů, ale také pro předklinické testování potenciálních terapií.

Významným krokem k budoucí léčbě pomocí genové terapie bylo spuštění iniciativy RD-Factory (Rare Disease Factory, Obr. 1). Tato platforma vznikla ze spolupráce CCP s Ústavem molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého. RD-Factory propojuje vědce, pacienty a nadace s cílem intenzivně rozvíjet výzkum. Program podporuje vývoj myších modelů, testování genových a buněčných terapií a vývoj diagnostických metod. Mezi aktuálně zkoumané nemoci patří již zmíněná dědičná onemocnění AS a PWS, dále kožní onemocnění z rodiny ichtyóz, jako je Nethertonův syndrom a autozomálně recesivní vrozená ichtyóza (ARCI), syndrom SPATA5 a Diamondova-Blackfanova anémie. Výzkum probíhá na nekomerční bázi, což zajišťuje nižší náklady na budoucí léčbu a nezávislost na farmaceutických firmách.

Obr. 1 z: Otevřená výzva k předkládání návrhů: Nominujte svůj gen nebo nemoc - České centrum pro fenogenomiku 

Výzkum se zaměřuje na fenomén umlčování aktivity genů, který je také zodpovědný za nefunkčnost regulace aktivity genů. Klíčovým nástrojem je moderní technologie CRISPR/Cas, která umožňuje rychlejší a přesnější genetické úpravy. Úspěch tohoto projektu by mohl zásadně ovlivnit životy pacientů a zároveň posílit prestiž české vědy ve světě.

Velkou roli v podpoře výzkumu AS sehráli rodiče pacienta Olivera, Lenka a Radoslav Hajgajdovi, kteří v roce 2018 založili Asociaci genové terapie Asgent. Jejich cílem bylo podpořit výzkum vedoucí k léčbě tohoto syndromu. Pomocí sbírky na platformě Donio se jim podařilo vybrat prostředky, jež umožní financovat preklinické testování genové terapie. Její úspěšné dokončení se odhaduje v následujících třech letech. Můžeme být tedy hrdí na naše vědce i štědré dárce, kteří přispívají na financování jejich výzkumu. Každá pomoc se počítá.
 

Zdroje: