Geneticky modifikovaná rýže jako nástroj léčby senné rýmy

22.4.2025 | Petr Žák

Vědci z Národní organizace pro zemědělství a výživu (National Agriculture and Food Research Organization, NARO) v Japonsku sklidili 440 kilogramů geneticky modifikované (GM) rýže, která má potenciál léčit sennou rýmu způsobenou pylem japonského cedru. Senná rýma je způsobena alergií vyvolanou přehnanou reakcí imunitního systému na pyl, který se dostane do kontaktu s tělem. Tento projekt vývoje anti-alergenní rýže probíhá v Japonsku již od roku 2000 a nyní se posouvá směrem ke klinickému využití.

Výzkumníci geneticky upravili existující odrůdu rýže Kitaake tak, aby produkovala modifikované Cry j 1 a Cry j 2 alergeny (hlavní alergeny nacházející se v pylu japonského cedru) se sníženou IgE reaktivitou. Cílem této úpravy je rýže s menším množstvím modifikovaných alergenů, jejíž pravidelná konzumace by mohla snížit citlivost organismu a potlačovat příznaky alergie. Společnost NARO začala s vývojem tohoto nového druhu rýže v roce 2000 a již v roce 2003 úspěšně uvedla rýži s podobnými účinky proti cedrovému pylu. Původně se předpokládalo, že bude distribuována jako potravina, ale později se pozornost zaměřila na vytvoření léku z této plodiny.

Výzkum pokročil k omezeným klinickým studiím na lidech v letech 2013 až 2018, kdy NARO spolupracovala s Lékařskou fakultou Univerzity Jikei v Tokiu. Během těchto studií účastníci konzumovali tuto rýži, aby se zjistilo, zda skutečně účinně zmírňuje alergie na pyl japonského cedru. Výsledky naznačily, že konzumace rýže by mohla přispět ke snížení frekvence kýchání a snížení potřeby léků. Rovněž bylo pozorováno zlepšení subjektivních příznaků, protože někteří účastníci uváděli, že se cítí lépe.

Projekt byl však následně pozastaven kvůli překážkám ze strany ministerstva zemědělství. Ministerstvo argumentovalo tím, že využití GM alergenů v imunoterapii senné rýmy nebylo v té době běžné. Dalším problémem bylo, že klinická studie zahrnovala pouze malou skupinu lidí, a proto se nepodařilo jasně prokázat terapeutický potenciál rýže.

V květnu 2023 se ale změnila situace, protože byla schválena nová klinická studie pod záštitou ministerstva zemědělství zaměřená na komercializaci rýže obsahující alergeny cedru.

Průběžná zpráva pracovní skupiny vytvořené v rámci ministerstva, vydaná v červnu minulého roku, navrhla extrakci aktivní složky z této rýže obsahující alergeny cedru. Předpokládá se, že tato chemická látka bude použita ve formě prášku v dalších experimentech s cílem vyvinout radikální léčbu senné rýmy. Většina konvenčních léků na alergii na cedrový pyl má za cíl pouze zmírnit příznaky. V současnosti pacienti hledající radikální léčbu k odstranění alergií nemají jinou možnost než užívat specializované tablety nebo kapky pro sublingvální imunoterapii nebo podstupovat subkutánní injekce s alergeny. Tyto metody však využívají neinhibované alergeny z japonského cedru a mezi jejich vedlejší účinky patří i závažné alergické reakce.

Oproti tomu by imunoterapie s využitím rýže obsahující alergeny cedru měla ideálně potlačit tyto alarmující účinky, protože zahrnuje mnohem menší podíl skutečného alergenu. Doktor Tomonori Endo, vedoucí otolaryngologického oddělení Tokijské nemocnice Kjósai, který se podílel i na předchozí klinické studii, uvedl, že tento imunoterapeutický přípravek by mohl účinně zmírňovat příznaky senné rýmy bez vyvolání nežádoucích účinků a mohl by představovat bezprecedentní léčbu nové generace s potenciálně dlouhodobými účinky. Také zdůraznil, že začlenění odlišných genů do rýže by mohlo umožnit využití této základní potraviny i pro léčbu jiných alergií.

Obnovený výzkum musí řešit několik významných výzev. Plánovaná klinická studie musí vyhodnotit účinnost a bezpečnost léku odvozeného z rýže na velkém počtu subjektů po dobu dvou až tří let. Dále musí potvrdit, zda pozitivní účinky přetrvávají i po ukončení podávání léku. Dalším problémem je zajištění stabilní dodávky rýže, která slouží jako klíčová složka pro plánovaný lék.
Vzhledem k těmto obtížím doktor Endo odhaduje, že bude pravděpodobně zapotřebí dalších pět až deset let, než bude tento revoluční lék připraven k veřejnému užívání. Nicméně zájem o využití GM plodin pro léčebné účely a potenciál této rýže pro léčbu i jiných alergií je značný.
 

Zdroje: