Kukuřice odolná proti napadení plísní Exserohilum turcicum
- organismus: kukuřice
- nová vlastnost: odolnost vůči skvrnitosti listů kukuřice
- zacíleno na: šlechtitele/chovatele
- technika vzniku: CRISPR/Cas9
- povoleno v EU: ne
(c) Ing. Barbora Hošková, VŠCHT Praha
Výzkumníci z Pioneer Hi-Bred International a DuPont Pioneer vyvinuli kukuřici NLB18 odolnou proti onemocnění zvanému severní skvrnitost listů kukuřice (spála kukuřice, NLB). NLB je choroba způsobená patogenní houbou Exserohilum turcicum (dříve známá jako Helminthosporium turcicum). V počáteční fázi infekce jsou na listech napadených plísní skvrny s typickým šedozeleným lemem, později pak velké, podlouhlé nekrotické léze ve tvaru doutníku. Silně napadené porosty vypadají jako by byly popálené. NLB napadá kukuřici rostoucí na polích po celém světě. Pokud dojde k infekci před kvetením, může onemocnění vést ke ztrátám na výnosu zrna přesahujícím 50 %, což z něj činí jednu z nejdestruktivnějších houbových chorob kukuřice. Hlavním způsobem kontroly NLB je pěstování odolných kultivarů kukuřice.
U rostlin geneticky upravené kukuřice NLB18 bylo provedeno nahrazení citlivé alely genu nlb18 rezistentní alelou ze stejného lokusu. K odstranění citlivé alely nlb18 byly použity dvě naváděcí gRNA nukleasy Cas9. Jedna byla zacílena na rozpoznání sekvence v promotoru genu nlb18 a druhá na jeho 3’UTR (nepřekládaná oblast mRNA). Současně byla dodána opravná templátová DNA, která kódovala rezistentní alelu nlb18 (res) a opravovala dvouřetězcový zlom způsobený cílenou mutagenezí pomocí technologie CRISPR.
Rezistentní alela nlb18 (res) kóduje kinázu podobnou receptoru asociovanému s buněčnou stěnou, která se podílí na rozpoznávání patogenu a buněčné signalizaci. Je důležitou součástí vrozeného imunitního systému rostliny, který vnímá elicitory, jež jsou v rostlinné biologii často asociovány s rostlinnými patogeny a škůdci. Tyto elicitory se mohou vázat na specifické receptorové proteiny lokalizované na plazmatických membránách rostlinných buněk. Receptory jsou schopny je rozpoznat a iniciovat intracelulární obrannou signalizaci, což má za následek zvýšenou syntézu sekundárních metabolitů. Tyto metabolity minimalizují poškození a zvyšují odolnost rostliny vůči škůdcům, chorobám nebo environmentálnímu stresu. Tento proces je klíčový pro udržení rostlinné homeostázy a přežití v nepříznivých podmínkách. Rezistentní alela nlb18 (res) tedy kóduje kinázu, která hraje klíčovou roli v rezistenci hostitele proti houbovým patogenům.
Kukuřice NLB18 byla vytvořena pomocí úpravy CRISPR/Cas biolistickou transformací se sedmi plazmidy. K výběru finální linie rostlin, která obsahuje alelu nlb18 (res) odolnou vůči chorobě v jejím nativním genomovém lokusu a neobsahuje žádnou další vloženou nezamýšlenou sekvenci plazmidové DNA, byly použity šlechtitelské postupy i charakterizace sekvenováním nové generace. Výzkumníci použili Southern-by-Sequencing analýzu, což je robustní screeningový přístup pro molekulární charakterizaci geneticky modifikovaných odrůd rostlin. Tímto způsobem bylo potvrzeno, že kukuřice NLB18 obsahuje jen změnu ve vědci vybrané genomové sekvenci zvyšující její odolnost proti patogenní plísni.
Aktualizace ke dni: 25.7.2024
Původní vědecký zdroj:
Gao, H., Li, B., Meeley, R.B., Perugini, L.D., Tabor, G.M. Generating northern leaf blight resistant maize. Patent WO2018071362A1.
Další zdroje:
Cao, Z., Zhang, K., Guo, X., Turgeon, B.G., Dong, J. A genome resource of Setosphaeria turcica, causal agent of northern leaf blight of maize. Phytopathology 2020, 110, 2014-2016. https://doi.org/10.1094/PHYTO-06-20-0225-A
Zastrow-Hayes, G.M., Lin, H., Sigmund, A.L., Hoffman, J.L., Alarcon, C.M., Hayes, K.R. et al. Southern-by-sequencing: A robust screening approach for molecular characterization of genetically modified crops. Plant Genome 2015, 8, eplantgenome2014.08.0037. https://doi.org/10.3835/plantgenome2014.08.0037
Hurni, S., Scheuermann, D., Krattinger, S.G., Kessel, B., Wicker, T., Herren, G. et al. The maize disease resistance gene Htn1 against northern corn leaf blight encodes a wall-associated receptor-like kinase. PNAS 2015, 112, 8780-8785. https://doi.org/10.1073/pnas.1502522112
https://euginius.eu/euginius/pages/gmo_detail.jsf?gmoname=NLB18+Maize