Mohou tradiční léčivé rostliny pomoci v boji proti rakovině?

29.5.2023 |

Mezinárodní spolupráce skupiny výzkumníků z John Innes Centre vedla k úspěšnému osekvenování genomu rostliny šišáku. Vědce tento rozsáhlý rod bylin z čeledě hluchavkovitých rostlin zajímal zejména proto, že šišák produkuje sloučeninu zvanou scutebarbatin A. O této sloučenině je známo, že působí proti řadě rakovinných buněk. 

Rostlina šišáku vousatého (Scutellaria barbata), v Číně běžněji známá jako Ban Zhi Lian, našla využití v tradiční čínské medicíně pro účely snížování horečky a léčby zánětů. Mimo to bylo v dřívější klinické studii prokázáno, že během chemoterapie mohou odvary z šišáku snížit riziko metastází, což zvýšilo zájem vědců o další výzkum této rostliny. 

Profesorka Cathie Martinová, vedoucí výzkumné skupiny a spoluautorka současné studie, uvedla: „Zjistili jsme, že primární metabolit, scutebarbatin A, působí proti rakovinným buňkám, ale ne vůči nerakovinným buňkám, které jsou zvláště důležité v boji proti rakovině. Nyní se snažíme vyvinout metody pro syntézu většího množství této sloučeniny.“

Vědci ve studii dále uvádí, že klíčovým organismem jsou kvasinky, které by pomohly vyvinout udržitelnou a rychlejší metodu syntézy většího množství této protirakovinné látky. Historické údaje ukazují, že tradiční rostlinná léčiva pomohla vědcům najít vodítka pro objevy nových léků, a to i v případě protirakovinných léčiv vykazujících vysokou účinnost a relativně málo  toxických vedlejších účinků. Uvidíme tedy, zda se v budoucnu dočkáme i zavedení scutebarbatinu A do medicínské praxe.

 

Zdroje: