...mRNA vakcíny nemusí být cíleny jen na COVID-19?
mRNA vakcíny představují zcela nový typ vakcín, ve kterém nejsou využívány celé organismy, či jejich proteiny, aby vyvolaly imunitní odpověď organismu, ale pouze genetická informace, která představuje návod k syntéze příslušného proteinu až uvnitř organismu. Většina z nás má mRNA vakcíny spojené s obdobím pandemie COVIDu-19, během kterého byla schválena první vakcína tohoto typu.
Věda se však s takto omezeným využitím nově nabytých poznatků nesmířila a snaží se tento potenciál využít v boji proti dalším onemocněním. Mezi největší hráče na tomto poli patří firmy BioNTech, Moderna, Pfizer či CureVac. Vzhledem k úspěšnému použití prvních schválených mRNA vakcín v boji proti koronaviru SARS-CoV-2 není s podivem, že mnoho dalších vakcín, které jsou nyní v různých fázích klinických testů, je cíleno na infekční onemocnění včetně AIDS či chřipky. Zároveň je však testována i celá řada přípravků určených k léčbě nádorových onemocnění, včetně tak obávaných typů rakoviny, jako je rakovina slinivky břišní, rakovina plic či melanom.
Do budoucna se proto otevírá otázka, zda to budou právě mRNA vakcíny, které přinesou nové možnosti léčby těchto závažných onemocnění.
Více informací na toto téma můžete najít zde:
- https://www.biontech.com/int/en/home/pipeline-and-products/pipeline.html#bnt116-non-small-cell-lung-cancer
- https://www.sciencenews.org/article/cancer-vaccine-mrna-pancreas-nih
- Munazza F., Pil-Gu P., Kee-Jong H.: Clinical advancements in mRNA vaccines against viral infections, Clinical Immunology, 271 (2025). https://doi.org/10.1016/j.clim.2024.110424
- https://clinicaltrials.gov/
Autorka textu: Eva Benešová, editorka textu: Tereza Branyšová