Novinky v oblasti NBT - VII.

28.8.2018 |

Vědecký tým Severozápadní zemědělské univerzity v Číně použil techniku CRISPR-Cas9 na umlčení genů GmSnRK1.1 a GmSnRK1.2 u sóji. Studie ukázala, že vyřazení těchto genů snížilo citlivost kořenového systému na kyselinu abscisovou. Kyselina abscisová je inhibiční fytohormon, který zpomaluje růst rostliny a připravuje ji na období vegetačního klidu. Na druhou stranu však sledovaná sója byla méně odolná k zásaditému prostředí. Celou studii naleznete v Europe PMC.

Za pomoci techniky CRISPR-Cas9 postupně zjišťujeme význam jednotlivých genů také u jahod. Studie provedená na univerzitě v Malaze potvrdila, že např. gen FaTM6 hraje klíčovou roli u kvetení jahod a také, že technika CRISPR-Cas9 může být použita u oktoploidních druhů rostlin jako jsou právě jahody. Více se dočtete na University de Malaga website.

Nedávný vývoj v oblasti editace genomu otevřel dveře novým postupům u reverzních genetických studií na rostlinách. Vědecký tým z Hankyong národní univerzity popsal cílenou mutagenezi za použití Agrobacteria  a techniky CRISPR-Cas9 v rajčatech. V porovnání s divokým typem rostliny se upravená rostlina projevovala necelistvým dozráváním ovoce a nižším obsahem ethylenu. Celý článek naleznete v Korean Journal of Horticultural Science and Technology.

Nové techniky šlechtění mají pro Evropu silný potenciál, a proto je důležité, aby EU využila příležitosti, které genetická editace rostlin nabízí. Toto ve svém dopise předsedovi Evropské komise Jean-Claude Junckerovi zdůrazňuje „Evropská iniciativa za genetickou editaci rostlin“. Je to seskupení více jak 60ti organizací zahrnující soukromá i veřejná  vědecká centra, univerzity, akademie, technické instituty a komerční zemědělské organizace z různých evropských zemí. Iniciativa ve svém dopise navrhuje přijmout koherentní výklad definice GMO podle směrnice EU 2001/18 / ES, určit orgán EU, který by potvrdil vyloučení nebo výjimku ze směrnice EU 2001/18 / ES a zahájit diskusi se zeměmi, které vyvážejí a dovážejí zemědělské produkty, aby harmonizovaly právní postavení rostlin odvozených z editace genomu. Celé znění dopisu naleznete v anglickém jazyce zde.

 

Zdroj:

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=16617

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=16618

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=16645

http://www.isaaa.org/kc/cropbiotechupdate/article/default.asp?ID=16636

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_abscisov%C3%A1