Pokrok ve vývoji bioinženýrského proteinu proti COVID-19

13.5.2024 | Tereza Branyšová

V souvislosti s pandemií COVID-19 vědecká komunita neúnavně hledá nové způsoby, jak bojovat proti tomuto viru pomocí nejrůznějších léčivých a preventivních prostředků. Týmu vědců z NYU Tandon School of Engineering se nyní podařilo navrhnout a vyvinout nový protein, který dokáže vázat bílkoviny na povrchu koronaviru a zároveň interagovat s malými molekulami, jako je například protivirové léčivo ritonavir. To by mělo vést ke zvýšení účinnosti léčby.

Jejich výzkum, kombinující proteinové inženýrství a počítačové modelování, byl publikován v časopise Biochemical Engineering Journal. Hlavním cílem jejich inovativního přístupu bylo jednak rozpoznání viru pro diagnostické účely a jednak potlačení jeho schopnosti infikovat lidské buňky. Současně, jak již bylo zmíněno výše, se snažili integrovat léčivo ritonavir do proteinu s cílem zvýšit účinnost léčby.

Studie se zatím nachází v počáteční fázi a dosud nebyly provedeny žádné testy na lidech ani zvířatech. Nicméně výsledky představují nadějný krok v boji proti různým variantám viru COVID-19. Tento výzkum otevírá nové možnosti pro vývoj jedinečného přístupu k cílení a léčbě virových infekcí, neboť nabízí dvojí mechanismus účinku – zabraňuje vstupu viru do lidských buněk a neutralizuje virové částice. Integrace počítačového modelování a proteinového inženýrství je navíc příslibem pro vývoj inovativních terapeutik s širokospektrálními antivirovými účinky. 
 

Zdroje: