Proč se bojíme modifikovaných plodin? Rajčata nám chutnala
2.1.2014 |
Důvodem je strach, který ovládá náš evropský kontinent.
Proč se bojíme toho, z čeho jinde strach nemají?
To obsáhle vysvětluje ve svém článku autor prof. Ing. Jaroslav Petr, DrSc.
Popisuje osud původně na trhu úspěšného geneticky modifikovaného rajčete Flavr Savr, mediální show vedené proti GMO postavené na pochybných výsledcích t.zv. „vědeckých studií“, nešikovnou evropskou regulační politiku a z toho plynoucí dobrovolný ústup biotechnologických firem z Evropy. Zabývá se také evropskými specifiky ve srovnání s Amerikou, kde GMO nepředstavují zásadní problém.
Dále autor používá srovnání s Čínou, která se v době vrcholného rozkvětu povýšenecky uzavřela před okolním světem, a to byl počátek jejího ústupu z výsluní a následného pádu. Přišla o podněty, kontakty, nové technologie.
V případě evropské politiky vůči GMO je velmi výstižná v tomto článku použitá citace amerického vědce a spisovatele Jareda Diamonda, který říká: „Každá společnost se jednou za čas poblázní, váží si věcí bezcenných a zavrhuje věci cenné. V dnešním propojeném světě je nemyslitelné, aby někdo zašel v tomto pobláznění tak daleko, že by zavrhl důležitou technologii. Společnost, která se od takové technologie na čas odvrátí, má stále její přínosy před očima u sousedů a má možnost si ji opět osvojit. Pokud to neudělá, pak svým sousedům podlehne.“